2019. december 31-ig több mint 9700 helyi és regionális önkormányzat vállalta önkéntesen az EU éghajlati és energiaügyi célkitűzéseinek végrehajtását saját településén az Európai Polgármesterek Szövetsége révén. A Jelentés középpontjában Európa 2050-re történő klímasemleges kontinenssé válása áll. A folyamat fő mozgatórugói a városok és a települések lesznek, az éghajlatváltozás elleni globális küzdelemben résztvevő települések ezért jelentős anyagi támogatásra is számíthatnak!
A Polgármesterek Szövetsége 2008-ban indult útjára Európában azzal a céllal, hogy egybegyűjtse az olyan helyi önkormányzatokat, amelyek önként vállalják, hogy megvalósítják, sőt túlszárnyalják az EU klímával és energiával kapcsolatos célkitűzéseit. A kezdeményezés mostanra már 60 ország és közel 10.000 helyi és regionális önkormányzatát tömöríti magában, egybegyűjtve egy világméretű, többszereplős mozgalom erősségeit, valamint azt a technikai és módszertani támogatást, melyet az elkötelezett hivatalok ajánlanak fel.
Ahhoz, hogy eredményesen lehessen kezelni az éghajlatváltozással összefüggő kihívásokat az EU gazdaságának modern, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággá kell válnia. Az EU ezért pénzügyi és technikai támogatást nyújt azoknak a vállalkozásoknak és régióknak, amelyeket a legnagyobb kihívás elé állít a zöld gazdaságra való átállás. Az ún. méltányos átállási mechanizmus legalább 100 milliárd eurót fog mozgósítani a 2021–2027-es időszakban a leginkább érintett régiók megsegítésére.
A portfolio.hu értesülései alapján a kormány új energiastratégiája tíz év alatt a jelenlegi mintegy hétszeresére bővítené a hazai lakossági napelemes rendszerek számát. Ezt elősegíti a Magyar Fejlesztési Banknál egy egyszerűsített pályázati eljárás keretében jelenleg is elérhető kamatmentes hitellehetőség a napelemes rendszerek lakóházakra történő telepítésére. A napelem beruházások hazánkban hét-kilenc év alatt térülnek meg, majd még legalább huszönöt-harminc évnyi ingyen villamosenergia ellátást jelentenek.
Az E.ON - Energy Globe Magyarország díjra 6 kategóriában nevezhetnek azok a személyek és szervezetek (pl. vállalatok, önkormányzatok, oktatási szervezetek), akik sikeres kezdeményezést valósítottak meg a fenntarthatóság, energia- vagy környezettudatosság jegyében. Pályázatokat április 6-ig lehet benyújtani. A kategóriadíjakon túl az elnyerhető fődíj összege 2.500.000 Ft.
Energetikai innovációs mintaprojekteket támogató pályázati kiírások jelentek meg négy témakörben, 12 milliárd forintos keretösszeggel - jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára.
György László az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára hangsúlyozta: a zöld gazdaságfejlesztési pályázattal a megújuló energia és az energiahatékonyság területén kapacitásfejlesztő vállalkozásokat segítik majd.
A Polgármesterek Szövetsége rendezvényén Brüsszelben február 20-án indították el az Európai Bizottság képviselőivel az új EU City Facility (EUCF) programot. Az EUCF program lehetőséget biztosít az európai önkormányzatok számára, hogy támogatásban részesülhessenek energiahatékonyságra vonatkozó beruházási terveik elkészítésében, megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésében amelyek elősegíthetik számukra projektjeik későbbi megvalósítását és finanszírozását.
Jelentkezzen most ingyenes felkészítő tanácsadásra a települési önkormányzatok Fenntartható Energia és Klíma Akciótervével (SECAP) kapcsolatban alább!
EU City Facility
Pályázati Hírek
Európai Zöld Megállapodás